Porady

tipserka Zielona Góra

Historia Stylizacji Paznokci

Mężczyźni i kobiety ozdabiali i pielęgnowali ręce już 15.000 tysięcy lat przed naszą erą.
Archeolodzy odnaleźli w północnej Turcji starte z wierzchu muszelki, które były najprawdopodobniej pierwszymi pilniczkami do paznokci.

Spisane opowieści oraz pisma religijne z czasów Aleksandra Wielkiego mówią o pielęgnacji rąk i paznokci. A w starożytnych Chinach długie, pokryte złotem paznokcie były symbolem statusu społecznego.

Pod koniec XIX wieku francuski chemik wynalazł proszek służący do polerowania paznokci. Był to początek współczesnego sposobu pielęgnowania paznokci. Dzisiejsze lakiery do paznokci mają szerokie spektrum barw: od najdelikatniejszych różów do ognistych czerwieni.

Dobrze utrzymane paznokcie są nie tylko ozdobą, świadczą też o higienie osobistej. W dzisiejszych czasach starannie wypielęgnowane paznokcie posiadają zarówno kobiety jak i mężczyźni.

 

Budowa paznokci

Podobnie jak włosy stanowią przydatek naskórka, w skład jednostki paznokciowej wchodzą; macierz, blaszka i łoże paznokcia oraz zrośnięta z nim tkanka okołopaznokciowa. Paznokieć jest zrogowaciałą giętką blaszką która pokrywa powierzchnię grzbietową większej części dalszych paliczków palców rąk i stóp. Części tylne i boczne ułożone są w fałdzie naskórkowym zwanym wałem. Obrąbek naskórkowy, czyli skórka pokrywa płytkę paznokciowa od strony wału i chroni ją przed urazami. Paznokcie rosną w sposób ciągły, szybciej u rąk niż u stóp. średni dobowy przyrost płytki paznokciowej kciuka wynosi 0,1 mm / dobę, przy czym tempo wzrostu paznokcia zależy od wieku i pory roku. Najszybciej rosną paznokcie w 2 i 3 dekadzie życia, później rosną coraz wolniej. Latem obserwuje się szybszy wzrost płytek niż zimą.
Płytka paznokciowa wytwarzana jest aktywnie przez macierz. Komórki wytworzone przez macierz są całkowicie przezroczyste i ściśle do siebie przylegające. Powstająca płytka przesuwa się po łożu paznokcia w kierunku dystalnej części paliczka palca. Po przejściu nad naskórek opuszki palca płytka paznokciowa traci kontakt z podłożem tworząc wolny koniec paznokcia.
Budowa paznokcia

Na przekroju poprzecznym wyróżniamy:

  • – obrąbek naskórkowy
    – macierz paznokcia
    – łoże płytki paznokciowej
    – płytkę paznokciową


Twardość paznokcia zależy od dachówkowatego ułożenia zrogowaciałych komórek, których głównym składnikiem jest keratyna. Płytka paznokciowa wykazuje większą twardość w górnej (zewnętrznej części). Od strony łoża paznokcia zbudowana jest z luźniejszej keratyny (co ma znaczenie w niektórych chorobach paznokci np. w grzybicy płytek paznokciowych). Wielkość płytek, ich kształt i grubość są bardzo zmienne osobniczo. U osób pracujących fizyczni paznokcie są bardziej spłaszczone niż w innych zawodach.
Paznokcie należą obok włosów do najważniejszych elementów anatomicznych o znaczeniu estetycznym.
Są one przydatkiem skóry pełniącym wiele funkcji, które ułatwiają życie codzienne. Można do nich zaliczyć ochronę opuszek palców oraz przed urazami, zwiększenie zdolności manipulowania drobnymi przedmiotami i ułatwienie chwytania, umożliwienie bardziej precyzyjnych ruchów palców oraz zwiększenie wrażliwości dotykowej.
Jedną z bardziej wartościowych cech paznokcia jest to, że może służyć jako element diagnostyczny chorób układowych i skóry.

Kształty paznokci

Paznokcie można opiłować w cztery podstawowe kształty:


owalny
zaokrąglony
kwadratowy
w szpic

 


Najpopularniejszy kształtem jest jest owalny. Wymaga jednak dłuższego paznokcia. Ten klasyczny kształt wysmukla palec.

Kształt zaokrąglony nadaje się krótszym paznokciom.

Długie szczupłe palce wydają się krótsze, przy tak opiłowanych paznokciach.

Sportowy, kwadratowy paznokieć, który nadaje niezwykły wygląd każdemu palcu, szybko zyskuje dużą popularność. Poza tym , ze dobrze wygląda na każdą okazję, pomaga utrzymać paznokieć w dobrym stanie.

Kształt szpiczasty wymaga mocnych paznokci, ponieważ wspomagające boki zostają spiłowane. Jest doskonały do wydłużenia krótkich, kikutowatych palców.

 

Kilka porad dotyczących zdrowych paznokci


Używać zmywacza, który nie zawiera acetonu.
Pozwolić swoim paznokciom 'oddychać’. Nie maluj ich i nie poleruj przez kilka dni w miesiącu. Pomaga to krążeniu krwi i daje im miły blask.
Masuj końcówki palców i wcieraj krem każdego wieczora
Paznokcie odzwierciedlają kondycję całego organizmu. Zdrowy paznokieć powinien mieć lekko różowy kolor i połysk, być gładki, nie rozdwajać się i nie odchodzić od palca. Jego płytka powinna być elastyczna i mieć owalny kształt. Jeśli płytki są matowe, porysowane i zniekształcone sygnalizują brak minerałów i witamin, zaburzenia trawienia, problemy z tarczycą, choroby skóry lub alergie.


Zły stan płytek oczywiście nie zawsze jest spowodowany złą kondycją organizmu; czasami paznokcie są po prostu słabe i wzmocnisz je, regularnie przyjmując witaminy, nakładając na nie odżywki i pielęgnując. Pamiętaj, że sama płytka paznokciowa jest martwa, zatem nie można mówić o jej odżywaniu. Odżywiamy żywą część paznokcia, czyli macierz. Płytkę natomiast natłuszczamy, wygładzamy i nawilżamy.
Gdy chcemy mieć piękne paznokcie, nie zapominajmy o diecie zawierającej produkty bogate w: – białko, a przede wszystkim egzogenne aminokwasy (np. fenyloalaninę, metioninę, lizynę), – białko jajka, mleko, ser, ryż, – wapń – mleko, sery, żółtko jaja, – żelazo – natka pietruszki, – krzem – świeże warzywa i owoce oraz rośliny lecznicze (skrzyp), – magnez – kakao, czekolada gorzka i słodka oraz migdały, – cynk – buraki, kapusta oraz kiełki pszenicy.

 

Aby paznokieć był dobrze wypiłowany należy użyć do tego jak najdelikatniejsze pilniki. Najlepsze są papierowe, gdyż metalowe uszkadzają płytkę i powodują zaburzenia jej wzrostu. Nie powinnyśmy też piłować paznokci tuż po kąpieli, gdyż są wtedy zbyt miękkie i mogą ulec uszkodzeniu..
Zmiany na paznokciach mogą świadczyć o chorobie lub niedoborze niektórych składników: białe plamki – mogą być objawem niedoboru żelaza, wapnia lub choroby grzybiczej Pionowe prążki – mogą nie tylko świadczyć o niedoborze witamin z grupy B, ale także o chorobie przemiany materii lub osteoporozie

Paznokcie bardzo blade – sygnalizują niedobór żelaza.

Sine paznokcie -mogą oznaczać zaburzenia w pracy serca, lub problemy z krążeniem

Kruche i łamliwe -brak wapnia lub magnezu

Wklęsłe – miewają osoby chore na reumatyzm albo cukrzycę

Żółte – to problem palaczek.